MPMS dhe organizata gjermane ASB nënshkruan memorandum për rritje të përkrahjes sociale
Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS) dhe Organizata Gjermane “Arbeiter-Samariter-Bund (ASB)” nënshkruan Memorandumin e Bashkëpunimit në kuadër të implementimit të projektit, “Iniciativa për Dimension Social të Integrimit Evropian” për Ballkanin Perëndimor. Marrëveshja u nënshkrua nga Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica dhe drejtori i ASB-së për... Më shumë
Rritet lira turke pas fitores së Erdoganit
Tregu i bursës dhe monedha e lirës turke shënuan rritje, pasi investitorët besojnë se fitorja e Rexhep Tajip Erdogani në zgjedhjet presidenciale do të sjellë stabilitet politik në vend. Këtë mëngjes lira turke u fuqizua me 1.5 për qind në 4.5920 lira për dollar në raport me 4.6625 lira... Më shumë
Kuvendi ta miratojë sa më shpejt draftstatutin e Trepçës
Kryesuesi i Bordit Mbikëqyrës të Ndërmarrjes “Trepça”, Ardian Syla, ka bërë me dije se gjendja momentale e kapaciteteve prodhuese në këtë ndërmarrje nuk është e kënaqshme. Ai ka theksuar se prodhimi në pesëmujorin e parë të këtij viti në minierat me flotacion Stantërg, Artanë dhe Kishincë është rreth 18... Më shumë
KEDS investon tri trafo dhe disa kilometra rrjet të ri në Sofali të Prishtinës
Lagjja “Sofalia” afër Gërmisë në Prishtinë ka marrë një pamje të re pas përfundimit të projektit energjetik të KEDS-it. Janë 148 familje që përfitojnë nga ky investim. Deri para përfundimit të projektit nga KEDS-i, banorët e lagjes janë furnizuar vetëm nga një trafo, që ka qenë e pamjaftueshme për... Më shumë
Protestojnë për 20 përqindëshin
Punëtorët e ndërmarrjes “IMN Kosova”, do të protestojnë para ndërtesës së Agjencisë Kosovare të Privatizimit (AKP), në Prishtinë. Arsyeja e kësaj proteste është mos pagesa e 20 përqindëshit për punëtorët, pas privatizimit të kësaj ndërmarrjeje. Protesta fillon në ora 10:00. Më shumë
Milionerët kanë diçka të përbashkët
Çfarë mund të kenë të përbashkët milionerët e bërë vetë? Përgjigjja është: Shumica prej tyre krijojnë buxhete. Karakteristika të përbashkëta të milionerëve: Milionerët jetojnë duke kursyer. Ata ngasin makina të përdorura. Ata jetojnë në shtëpi të vogla të cilat mund t’i përballojnë, sidomos ndërkohë që ata janë duke u... Më shumë
Ministrat evropianë pajtohen që Greqia t’i japë fund programit të shpëtimit
Vendet e Eurozonës janë pajtuar që Greqia t’i japë fund programit tetëvjeçar të shpëtimit, në mënyrë që t’i menaxhojë më mirë borxhet. Ministrat e Financave të 19 kombeve kanë arritur një kompromis pas negociatave maratonike në Luksemburg. Ata kanë qenë nën presion për të finalizuar marrëveshjen, e cila do... Më shumë
Beqaj merr pjesë në konferencën ‘Digital Assembly 2018’
Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj, do të marrë pjesë në konferencën “Digital Assembly 2018”, organizuar nga Komisioni Evropian dhe Presidenca Bullgare e Këshillit të BE-së, me ftesë të Komisioneres së BE-së për Ekonomi Digjitale, Mariya Gabriel. Kështu ka bërë të ditur kjo ministri, duke treguar... Më shumë
Si t’i menaxhojmë punëtorët e gjeneratave të ndryshme?
Në ditët e sotme, konsiderohet shkathtësi e madhe menaxheriale të menaxhosh tre breza që punojnë së bashku në të njëjtën kompani. Menaxherët e ndodhur kudo nëpër Evropë, janë duke u hasur me vështirësinë e menaxhimit të një force punëtore gjithnjë e më të ndryshme. Një mungesë e të kuptuarit... Më shumë
5 këshillat më të mira për gratë ndërmarrëse
Bëhuni forca e fuqishme e cila formon ambientin e punës për të cilin ëndërroni të punoni. Do të dëshiroja që të jesh femër ndërmarrëse të mos ishte ndryshe nga të qenit mashkull ndërmarrës. Por e vërteta është se të jesh grua në fuqinë e punëtore ka sfida. Çdo ditë... Më shumë