Jo vetëm në futboll, kosovarët pjesë edhe e ushtrisë zvicerane
Shteti i helevetikëve që përbëhet nga katër gjuhë zyrtare është zhvilluar edhe nga të huajt që kanë arritur në këtë shtet si refugjatë. Përveç futbollit ku shumë prej tyre janë me origjinë nga vendet e ndryshme, shtylla të rëndësishme të këtij shteti varen edhe nga ata që quhen sekondos... Më shumë
Politico: Marrëzia serbe nuk i takon futbollit, “shqiponjat” e Xhakës e Shaqirit të mos dënohen
“Tani imagjinoni, 11 serbë që ecin në një fushë futbolli për tu përballur me Zvicrën. Por,serbët e tjerë me zemra hiper-nacionaliste në tribuna, po mbështesin të akuzuarit për gjenocid si Ratko Mladid, i dënuar për krime të luftës”. Kështu e nis artikullin media prestigjioze Politico, për zhvillimet e fundit... Më shumë
EULEX-i transferon lëndët tek organet e Kosovës
Misioni i Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit – EULEX ka filluar me transferimin e lëndëve tek autoritetet e Kosovës. Kalimi i të gjitha kompetencave nga EULEX-i tek autoritetet vendore, sipas përfaqësuesve të Prokurorisë së Kosovës nuk përbën një sfidë, ngase sipas tyre, këto institucione tashmë janë të pjekur... Më shumë
​Si u rrah i riu shqiptar nga fqinjët e Suhadollit një natë pasi Zvicra mundi Serbinë
Ndërkohë që shqiptarët, kudo nëpër botë, po vazhdonin të ekzaltoheshin pas golave të fitores së Xhakës dhe Shaqirit ndaj Serbisë, e serbët po e vajtonin disfatën, një 16 vjeçar nga fshati Suhadoll po pranonte grushte nga një grup huliganësh që flisnin serbisht. Ngjarja ka ndodhur të shtunën, një orë... Më shumë
KDI ka një kërkesë për Thaçin, ka të bëjë me dialogun
Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) ka kërkuar që pas takimit të së dielës në Bruksel, presidenti Hashim Thaçi duhet t’i drejtohet Kuvendit të Kosovës për të informuar deputetët rreth përmbajtjes së bisedimeve dhe për hapat e mëtutjeshëm të këtij procesi për të cilat është dakorduar në takimin e mbajtur.... Më shumë
​Universiteti Veror nis në korrik, ja sa do të paguhen profesorët e huaj
Universiteti Veror ndërkombëtar i Prishtinës është një aktivitet i përvitshëm, i cili organizohet nga Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”. Edhe për këtë vit, për të 18-ten herë përgatitjet thuajse janë në fazën finale, kurse Universiteti Veror do të fillojë më 9 korrik dhe do të zgjas deri më 20... Më shumë
Delawie ‘godet’ mosfunksionalizimin e Gjykatës Kushtetuese, ja çfarë thotë
Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Kosovë, Greg Delawie, ka kërkuar që të mos ketë vonesa të mëtutjeshme në emërimin e gjyqtarëve në Gjykatën Kushtetuese. Ai përmes rrjetin social Twitter, ka thënë që politika nuk ka vend në Kushtetutë, dhe gjyqtarët e Kushtetueses duhet të emërohen menjëherë. “Politika nuk... Më shumë
Hoti: LDK e gatshme ta drejtojë dialogun, përmes votës së qytetarëve
Kryetari i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se LDK nuk e mbështetet presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi për këtë dialog. Sipas tij, Thaçi nuk është i autorizuar për të negociuar në emër të qytetarëve. Ai ka shtuar se çfarëdo marrëveshje që arrihet nga... Më shumë
Qeveria i përgjigjet Jevtiqit për kërkesat rreth asociacionit
Zëvendëskryeministër i Kosovës dhe njëherësh ministër për Komunitete e Kthim në dorëheqje i Qeverisë së Kosovës, Dalibor Jevtiq ka deklaruar sot se serbët nuk e pranojnë asociacionin me ligjet aktuale të Kosovës. Sipas tij nëse serbët do të donin që korniza ligjore e asociacionit të ishte brenda ligjeve të... Më shumë
Mogherini flet për takimin Thaçi-Vuçiq
Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka folur sot për takimin e djeshëm mes presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit dhe atij të Serbisë, Aleksander Vuçiq, në të cilin ajo ishte ndërmjetësuese. “Dje kishim një takim shumë të mirë të nivelit të lartë të përfaqësimit mes Prishtinës dhe... Më shumë