Thaçit e Haradinajt u kërkohet ta shkarkojnë Shefin e AKI’së pas skandaleve të fundit
Vetëvendosje kërkon dorëheqje morale e shkarkime pas ‘rastit Maxhuni’. Lëvizja Vetëvendosje kërkon dorëheqje morale apo shkarkime të drejtuesve të institucioneve pas rastin të ndalimit të familjarëve të shefit të AKI-së, Shpend Maxhunit, në veturën e të cilëve u gjetën armë e drogë. Në një konferencë për shtyp, deputeti i... Më shumë
Zyrtare: Prokuroria kërkon një muaj paraburgim për zv ministrin Cena, jepen detajet e reja!
Prokuroria Themelore në Prishtinë ka dërguar kërkesën tek Gjykata për masën e ndalimit të paraburgimit për zëvendësministrin e Zhvillimit Rajonal, Musa Cena dhe dy të dyshuarve tjerë të cilët u arrestuan nga policia për vepër penale “keqpërdorim të detyrës zyrtare” dhe Marrje të Ryshfetit” nga pala e dëmtuar. Në... Më shumë
Bekim Jashari flet për raportet e tij me Lushtakët
Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së dhe njëherit djali i ish-kryetarit të komunës së Skenderajit, Mërgim Lushtaku ditë më parë ishte ankuar për raportet mes tyre dhe kryetarit aktual, Bekim Jashari. Nga ana e tij, kryetari i Komunës së Skenderajit, Bekim Jashari, thotë se sa herë... Më shumë
Kroatët dhe malazezët do përfaqësohen në Parlament
Presidenti Hashim Thaçi ka vazhduar të japë premtime për dy pakicat në Kosovë që nuk kanë përfaqësues në Parlament. Ka thënë për kroatët dhe malazezët do të kenë deputetë në Kuvendin e Kosovës kur të ndodhin ndryshimet kushtetuese. “Me t’u ndërruar Kushtetuta, pakica kroate, por edhe ajo malazeze do... Më shumë
Milaim Zeka ia kthen Thaçit: Nëse arrinë të realizojë ëndrrën e bukur do të mbetet në histori pas Skënderbeut e Jasharit
Deputeti i partisë NISMA, Milaim Zeka, ka folur pas lëvdatave që mbrëmë ia dha Presidenti, Hashim Thaçi. Presidenti tha se Zeka është deputet brilant dhe i shkelë gjithë të tjerët. Deputeti në një prononcim dhënë Gazetës Express thotë se Thaçin e ka mbështetur kur nuk e ka mbështet askush... Më shumë
Prokuroria kërkon një muaj paraburgim për zv/ministrin Cena dhe dy të tjerë për marrje ryshfeti
Prokuroria Themelore e Prishtinës shumë shpejt pritet që të paraqesë kërkesë tek Gjykata për caktimin e masës së paraburgimit për Zëvendësministrin e Zhvillimit Rajonal, Musa Cena dhe dy personave tjerë. Burime të Indeksonline brenda Prokurorisë bëjnë të ditur se sipas afatit ligjor prej 24 orëve do të kërkohet që... Më shumë
Vetëvendosje po përgatit Projektligjin për dokumentimin e Krimeve të Luftës
Lëvizja Vetëvendosje (LVV) është në përgatitje të Projektligjit i cili do t’i dokumentonte krimet e Serbisë gjatë luftës së viteve 1998-1999. Deputetja e kësaj partie, Albulena Haxhiu, ka thënë se është fatkeqësi dhe gabim i madh që asnjëherë nuk ka pasur të dhëna zyrtare sa u përket krimeve që... Më shumë
​Ngjarjet më të rëndësishme sot në Kosovë
Shoqëria Civile në Ferizajt organizon MiniMaratonen “Vrapo për Tetorin”, e cila mbahet për t’u sensibilizuar me të gjitha vajzat dhe gratë që janë të prekura me kancer të gjirit. (Ferizaj, ora 10:00). Federata Atletike e Kosovës mban kampionatin e Kosovës në kros.( Germi, ora 11:00) Dita e tretë e... Më shumë
Haradinaj deklarohet për skandalin rreth shefit të AKI-së
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka komentuar për KTV-në, lajmin se në xhaketën e djalit të kreut të AKI-së, Shpend Maxhuni, është gjetur armë pa leje. Në bazë të funksionit, Maxhuni është edhe këshilltar i kryeministrit për siguri. Haradinaj i ka thënë KTV-së se është mirë që me këtë... Më shumë
Vazhdon mungesa e barnave, e domosdoshme një listë e re esenciale
Që nga viti 2012, në Kosovë nuk është bërë revidimi i listës esenciale të barnave. Ndonëse në treg kanë ndryshuar llojet e ilaçeve për trajtimin e sëmundjeve, në institucionet publike shëndetësore furnizimi me barna ndër vite ka mbetur pothuajse i njëjtë. Për këtë listë tashmë është formuar një komision... Më shumë