Kongresmeni Elliot Engel ndihet i nderuar që ka ditëlindjen në të njëjtën ditë me përvjetorin e Pavarësisë
Pas fjalimit hyrës të kryeparlamentarit Kadri Veseli, fjalën i pari e mori kongresmeni amerikan dhe ndihmësi i madh i çështjes së shtetit të Kosovës, Elliot Engel, transmeton Sovrani.info. Madje, ai ishte duke tha “Urime Ditëlindja Kosovë”, kur Kadri Veseli i mori fjalën t’ia uronte edhe atij ditëlindjen, për çka... Më shumë
Vetëvendosja ndahet në dysh për pavarësi, të dorëhequrit marrin pjesë në seancën solemne
Në seancën solemne të Parlamentit të Kosovës po vërehet edhe më qartë ndarja e thellë në Lëvizjen Vetëvendosje. Në këtë seancë për pavarësinë e Kosovës po marin pjesë vetëm grupi i të dorëhequrve, Prezentë janë Dardan Sejdiu, Dardan Molliqaj, Visar Ymeri, Fisnik Ismaili, Donika Kadaj dhe të dorëhequrit e... Më shumë
Diplomati austriak në OKB: Kosovarët janë vetë përgjegjës për të ardhmen e tyre
Diplomati austriak dhe ish-zëvendës emisari i OKB-së për statusin e Kosovës, Albert Rohan bën një bilanc të përzier në 10-vjetorin e pavarësisë së Kosovës. Sfidat mbeten. Deutsche Welle: Kosova -10 vite e pavarur. Sot gëzimi për shtetin e pavarur është zëvendësuar nga hallet e përditshme. Ju jeni angazhuar me... Më shumë
Veseli: Miqësia dhe partneriteti me SHBA-të, esencial për zhvillimin e Kosovës
Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka pritur sot në takim Ndihmës Sekretarin e Mbrojtjes për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare të SHBA-ve, Robert Karem, i cili po qëndron në Kosovë në kuadër të kremtimit të 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës. Kryeparlamentari Veseli dhe zyrtari i lartë... Më shumë
Fillojnë përgatitjet për paradën e FSK-së (Foto)
Kanë filluar përgatitjet e trupave të Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe Policisë së vendit që do të parakalojnë në sheshet “Nënë Tereza” dhe  “Skënderbeu” në Prishtinë për nder të 10 Vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës. Ceremonia e parakalimit të FSK-së e cila ishte parashikuar të zhvilloj... Më shumë
Hoxha: Strategjia e Zgjerimit ka sjellë lajme pozitive për Kosovën
Ministrja e Integrimeve Europiane, Dhurata Hoxha, ka thënë se Strategjia e Zgjerimit ka sjellë lajme pozitive për Kosovën. Ajo tha se edhe Kosova është përmendur në kundër të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor. “Strategjia e Zgjerimit obligon palët në dialog në këtë rast Kosovën dhe Serbinë për një marrëveshje... Më shumë
Të ftuarit arrijnë për seancën solemne, e cila pritet të fillojë shpejtë
Në mesin shumë prej tyre, është edhe Eliot Engel i cili tashmë gjendet brenda Kuvendit, raporton Indeksonline. Po ashtu, i ftuar është edhe ish-kreu i Kuvendit, Nexhat Daci. Seanca pritet të nisë në orën 12:00. Më shumë
Fjalimi i Kryeministrit Netanjahu për Kosovën në vitin 1999
Në ditët me të vështira të popullit shqiptar të Kosovës, kishin dal përkrah shumë kombe. Njëri ndër ato kombe ishte edhe Izraeli, shkruan fmimages.net Gjatë ceremonisë së përkujtimit për Holokaustin në Jerusalem, kryeminsitri izrealit Benjamin Netanjahu, iu ishte drejtuar kombit izrealit me një fjalim për popullin shqiptar të Kosovës... Më shumë
Policia jep detaje për personin i cili ndërroi jetë mbrëmë në shesh
Përmes raportit 24 orësh të Policisë së Kosovës është bërë e ditur se trupi i viktimës mashkull, pasi ka ndërruar jetë në sheshin “Nëna Terezë” në Prishtinë, është dërguar për obduksion. Mësohet se fillimisht viktima është alivanosur më pas ka ndërruar jetë. Vdekjen e tij e ka konstatuar ekipi... Më shumë
Surprizat e motit, parashikimi i meteorologëve për 4 ditët e ardhshme
Sipas parashikimeve të Prishtina Weather ditëve në vijim do mbajë mot më i butë. Mëposhtë keni parashikimet e motit nga sot (18 shkurt) deri më 21 shkurt. 18.02 – Mot kryesisht i vranët. Më vonë pasdite dhe në mbrëmje priten reshje shiu që më pas do të përzien edhe me... Më shumë