Fillojnë përgatitjet për takimin Trump – Putin
Këshilltari për siguri kombëtare i Shteteve të Bashkuara, John Bolton, nis sot një turne në Evropë. Një zëdhënës i Kremlinit ka thënë, ditë më parë, se Bolton do të diskutojë me zyrtarët rusë mundësitë për takimin e presidentit amerikan, Donald Trump, me homologun rus, Vladimir Putin. Ai pritet të... Më shumë
BE reagon për zgjedhjet në Turqi
Në një deklaratë të parë nga Bashkimi Evropian (BE), në lidhje me zgjedhjet në Turqi është vënë theksi “në vazhdimin e bashkëpunimit me Turqinë” transmeton Anadolu Agency (AA). Zëdhënësi i BE-së, Margaritis Schinas, në një konferencë të përditshme për shtyp është shprehur se: “Ne shpresojmë se Turqia nën udhëheqjen... Më shumë
Turqia kalon në sistemin presidencial
Ndryshimet që do të sjellë sistemi presidencial në Turqi, të cilin qytetarët e përcaktuan vitin e kaluar në referendum, i referohen legjislacionit, kompetencave të presidentit, gjyqësorit, civilëve, ushtarakëve dhe Gjykatës Kushtetuese. Numri i deputetëve nga 550 do të rritet në 600, ndërsa me këtë sistem shuhet edhe posti i... Më shumë
E pabesueshme: Amerika ia ndalon hyrjen Javier Solanës, ish-sekretarit të NATO-s
SHBA ia ka ndaluar hyrjen ish-sekretarit gjeneral të NATO-s dhe ish-ministrit spanjoll, Javier Solana, për shkak të vizitës së tij në Iran, që është shteti që i prin listës së zezë së presidentit amerikan, Donald Trump. Solanës, i cili kishte planifikuar që të mbante një fjalim në Washington, i... Më shumë
Liderët e BE-së nuk arrijnë marrëveshje për migrantët
Liderët e 16 shteteve të Bashkimit Evropian kanë diskutuar për zgjidhjen e krizës së migrantëve në kontinent, mirëpo “mini-samiti” i së dielës nuk ka rezultuar me ndonjë vendim konkret. “Ne do të vazhdojmë të punojmë në zgjidhjen e këtyre çështjeve”, ka thënë kancelarja gjermane, Angela Merkel më 24 qershor,... Më shumë
Vetëm pak orë pas zgjedhjeve, zhduken dy kundërshtarët e Erdoganit
Nuk ka kaluar vetëm disa orë nga zgjedhjet e parakohshme në Turqi dhe kanë plasur konspiracionet në rrjetet sociale për liderët e opozitës të cilët sipas rezultateve jozyrtarë kanë humbur që në raundin e parë. Në Twitter po flitet se janë zhdukur dy kandidatët kundërshtarë të Erdoganit. Muharrem Inxhe... Më shumë
Disa turistë të pazakontë zbresin rrugëve të Parisit
Një tufë delesh mund t’i shohësh teksa shëtisin të pashqetësuara nëpër rrugët e Parisit. Një imazh i pazakontë dhe nuk është një marifet i ri publik ose një skenë në ndonjë film të Hollivudit. Është e gjitha e vërtetë. “Kullotja” e qytetit zhvillohet një herë në muaj, në parkun... Më shumë
Bill Clinton: Pse dhe si e bëra luftën e Kosovës
Më 24 mars 1999, filluan sulmet ajrore të NATO-s kundër forcave ushtarake, policore dhe paramilitare serbe në Kosovë. Sulmet zgjatën 78 ditë, duke rezultuar me çlirimin e Kosovë. Sot janë bërë 18-të vite nga këto bombardime andaj KultPlus po ju sjellë një pjesë nga kujtimet e ish-presidentit amerikan Bill... Më shumë
Erdogan: I dhamë botës leksion mbi demokracinë
Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, duke iu referuar zgjedhjeve të sotme parlamentare dhe presidenciale të mbajtura në këtë vend, tha se: “Lus Allahun që zgjedhjet e 24 qershorit të jenë në dobi për vendin dhe popullit tonë”, raporton Anadolu Agency. “Rezultatet jozyrtare të zgjedhjeve u bënë... Më shumë
Trump: T’i dëbojmë imigrantët e paligjshëm pa gjyq
Presidenti Donald Trump bëri thirrje të dielën për kthimin e menjëhershëm “pa gjykatës, pa gjykatë” të imigrantëve të paligjshëm që po futen në Shtetet e Bashkuara. Në një numër postimesh në Twitter, presidenti thoshte “nuk mund t’i lejojmë këta njerëz të pushtojnë vendin tonë” duke shtuar “Sistemi ynë është... Më shumë