Ziadin Sela i reagon Zoran Zaev-it: Je kryeministër, jo mbret!
Kryetari i Aleancës për Shqiptarët në Maqedoni, Ziadin Sela përmes një statusi në llogarinë e tij Facebook i ka reaguar kryeministrit, Zoran Zaev, i cili ka thënë se është i gatshëm të zgjas dorën e faljes për ngjarjen e 27 prillit. “E di që kjo ka çmim dhe jam... Më shumë
PSP e Maqedonisë hapi gjashtë hetime të reja buxheti është dëmtuar me 80 milionë euro
Prokuroria Publike për përndjekjen e veprave penale të cilat lidhen dhe të cilat dalin nga përmbajtja e ndjekjes joligjore të komunikimeve (Prokuroria Speciale Publike – PSP) mbrëmë kumtoi se janë hapur gjashtë hetime të reja. Në këto hetime bëhet fjalë për dyshime të bazuara për dëm të shkaktuar financiar... Më shumë
Ndryshimet kushtetuese: Ahmeti takim me Zaevin e Mickovskin
Partitë parlamentare kanë filluar takimet me qëllim gjetjen e kompromisit për ndryshimet kushtetuese. Në emisionin “Rruga drejtë…”, deputeti i BDI-së, Xhevat Ademi konfirmoi takimin e kreut të partisë së tij, Ali Ahmeti me liderin e opozitës Hristijan Mickoski. “Kryetari Ahmeti ka zhvilluar takime edhe me Zoran Zaevin edhe me... Më shumë
Menduh Thaçi: Mbi 70% e shqiptarëve kanë votuar në referendum
“Mund të them me kompetencë të plotë që shqiptarët kanë dalë mbi 70% për të votuar për referendumin”. Menduh Thaçi, kryetar i PDSH-së në Maqedoni, ka thënë që është një sukses i madh pasi shqiptarët mbi 70 %kanë votuar pro referendumit në Maqedoni, njofton Klan Kosova. Thaçi në një... Më shumë
Rezultatet përfundimtare të referendumit në Maqedoni: Kanë votuar 666.743 qytetarë, 91,46% “për”
Në referendumin e djeshëm për ndryshimin e emrit të Maqedonisë kanë votuar 666.743 qytetarë, apo 36,91 për qind nga gjithsej 1.806.336 votues të regjistruar në Listën zgjedhore, kumtoi sot Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve pas përpunimit të 100 për qind të fletëvotimit. Në pyetjen e referendumit “A jeni për anëtarësim... Më shumë
Edhe sa vota në Parlament i duhen Zaevit për ta zgjidhur kontestin me Greqinë
Maqedonia pas ditës së djeshme dhe referendumit të pasuksesshëm për emrin vazhdon të mbetet në udhëkryq: ose do të vazhdojë drejt integrimeve euroatlantike, ose do të kthehet prapa, në izolim dhe e bllokuar për çfarëdo përparimi, me emrin “e përkohshëm” IRJM, jashtë organizatave ndërkombëtare dhe pa mundësi qasjeje në... Më shumë
Numërohen mbi 90 për qind të votave, këto janë rezultatet e referendumit në Maqedoni
Janë numëruar 96.38 për qind e votave të referendumit në Maqedoni, nga ana e Komisonit Shtetëror të Zgjedhjeve. Sipas rezultateve të numërimit, nga 36.74 për qind e qytetarëve që kanë dalë në këtë referendum, 587.353 (91.34 %) kanë votuar pro, ndërsa 36.337 qytetarë (5.65 %) kanë votuar kundër. Ndryshe,... Më shumë
Sela për referendumin: Rezultati ishte i pritur
Drejtpërdrejt nga selia qendrore e Aleancës për Shqiptarët, deklaratë për media dha lideri Ziadin Sela. “Falënderojmë të gjithë qytetarët që në mënyrë demokratike u shprehën në kutitë e votimit. Poashtu edhe ata që nuk e shfrytëzuan të drejtën në kutinë e votimit. Edhe kjo është e drejtë demokratike”. Sipas... Më shumë
Bisede telefonike Zaev-Tsipras: Procesi vazhdon në Kuvend
Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, mësohet se ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun e tij grek, Alexis Tsipras. Siç njoftojnë mediat greke, Tsipras ka inkurajuar kryeministrin Zaev për të vazhduar procesin më tej. Nga Zaev, shtojnë mediat greke, Tsipras ka marrë garancinë se procesi do vazhdojë në Kuvend... Më shumë
Kryetari i partisë opozitare maqedonase VMRO DPMNE tha sonte se populli i Maqedonisë i ka dhenë “Jo” marrëveshjes me Greqinë për emrin e shtetit. “Numri i qytetarëve që i kanë dhënë mbështetje, përkatësisht numri që kanë abstenuar është shumë më i madh se i atyre që kanë votuar marrëveshjen.... Më shumë