Automjetet e vjetra, ndër ndotësit kryesorë të ajrit
Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH), Fatmir Matoshi, është shprehur kundër miratimit të amendamentit të Ligjit për Automjete, i cili përcakton vjetërsinë e importit të veturave nga 10 vjet sa ka qenë më parë në 15 vjet. Ai ka thënë se duke u bazuar në studimet të cilat... Më shumë
Moti për sot dhe nesër, ditë të ftohta e me shi
Sot dhe nesër priten reshjet e shiut dhe më ftohtë. Ditëve të fundjavës, sipas modeleve parashikuese, pritet një ndryshim i situatës sinoptike mbi kontinentin Evropian, me depërtimin e një vorbulle ciklonike me masa të ftohta ajrore polare nga veriu i kontinentit. Kjo vorbull do të depërtojë edhe mbi rajonin... Më shumë
Sulmohet me koktej molotovi shtëpia e një shqiptari në Mitrovicë të Veriut
Rreth orës 20:40 sonte është sulmuar me koktej molotovi shtëpia e Qamil Hajrizit në Lagjen e Doktorëve në Mitrovicën e Veriut. Hajrizi ka thënë në edicionin lajmeve të orës 23:00 në Klan Kosova, se në momentin e sulmit në shtëpi kanë qenë gruaja dhe vajza e tij. Ai ka... Më shumë
Hoxhaj: Nuk besoj tek ndryshimi kufijve, por shqiptarëve sdo t’iu binte keq
Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj në emisionin Real Story të Vizion Plus, ka thënë se nuk duhet të ketë shumë spekulime për debatin e fundit sepse edhe nëse do te vinte tek ndryshim të kufijve, megjithese une nuk besoj, shqiptareve nuk do tiu binte keq. Ai ka thënë po... Më shumë
Tërnava: Nuk kam qenë kurrë anëtar i ndonjë partie politike
Kryeimami i Kosovës, Naim Tërnava është i ftuar në emisionin Pressing në T7. I përmendur shumë herë për afërsi me anëtarë të ndryshëm të partive politike, Naim Tërnava, kryeimam i Kosovës ka mohuar të ketë qenë pjesë e ndonjë partie politike. “Nuk kam qenë asnjëherë anëtar i ndonjë partie... Më shumë
Shoferët e autobusëve sërish në protestë, bllokojnë qarkullimin para komunës
Shoferët e autobusëve të linjave private 7B dhe 3, janë duke protestuar sërish para Komunës së Prishtinës, rreth pakënaqësive ndaj “Trafikut Urban”. Ata po protestojnë me arsyetimin se komuna e Prishtinës i ka sjellë 21 autobusët e rinj pa paralajmërim, siç thonë ata, duke rënë ndesh me oraret që... Më shumë
Ku do të shkojnë taksat e qytetarëve pas përfundimit të autostradave?
Derisa shumë qytetarë merrnin rrugën për në vendet e tjera për të gjetur ilaç për sëmundjet e tyre, shteti derdhte para për ndërtimin e autostradave. Nuk shkoi shumë kohë e dolën edhe rezultatet e PISA’së, e nxënësit kosovarë dolën me rezultatet më të dobëta në botë. Pavarësisht këtyre rezultatave,... Më shumë
Analizat laboratorike në Kosovë, shkel e shko
Mjeku kosovar në Gjermani, Hasan Simnica, ka konsideruar se rezultatet e analizave laboratorike në spitalet e Kosovës kryhen shkel e shko. Simnica ka thënë se analizat, të cilat një pacienti i kanë dalë negative në Kosovë në laboratorë në shtetet tjera i kanë dalë pozitive “Absurditeti kosovar, pacienti që... Më shumë
Nis ligjërimi i imamëve në burgje
20 imamët e përzgjedhur nga Bashkësia Islame e Kosovës (BIK), pas verifikimit të tyre nga Agjencia Kosovare e Inteligjencës (AKI), kanë nisur ligjërimin në burgjet e Kosovës me qëllim të deradikalizimit të të burgosurve. 20 imamë të përzgjedhur nga Bashkësia Islame e Kosovës kanë nisur ligjërimin në burgjet e... Më shumë
Diskutohet procesi i rishikimit funksional të sistemit të drejtësisë
Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) organizon tryezën e diskutimit me temë “Rishikimi Funksional i Sistemit të Drejtësisë: Tranzicioni 2020”. Kjo tryezë diskutimi ka për qëllim të diskutojë rrjedhën e procesit të rishikimit funksional të sistemit të drejtësisë, pritshmërinë e tij, sfidat dhe të arriturat e deritanishme. Në... Më shumë