Në mbrojtje të FSK-së

Në mbrojtje të FSK-së

Opinione 13 July, 2018, 15:44

Beogradi zyrtar me ofenzivën e vet politike dhe të sigurisë ndaj FSK-së, në realitet synon të dëmtojë dhe godasë shumëfish Kosovën. Është një nga rastet a shembujt shumë të rrallë që ka siguruar një përputhje të plotë në vlerësimin e politikës vendore dhe ndërkombëtare, të qytetarëve të këtij vendi... Më shumë
Miku është i shejtë për shqiptarët dhe Amerika do të jetë përgjithmonë e tillë
Shkruan Jahja Lluka Miku është i shejtë për shqiptarët dhe Amerika do të jetë përgjithmonë e tillë Sa herë flasim për Amerikën, ne shqiptarët kemi emocion të veçantë i cili me kalimin e kohës sa vjen e forcohet. Ndoshta nga fakti që ne si komb jemi s’provuar shumë duke... Më shumë
Rama nuk arriti t’i hapë negociatat, por ia doli ta shmangë turpërimin
ANDI BUSHATI Ajo që Rama ka arritur, shumë e rëndësishme për të, por pak e vlefshme për shqiptarët, është se nga Luksemburgu i’u bënë disa dhurata që t’i shpëtonin fytyrën. Iu fal termi “hapje negociatash” dhe një datë efemere që askush se di se kur kanë për të ndodhur.... Më shumë
Rreth shprehjes emblemë “Feja e shqiptarit është shqiptaria”
Nga Bardhyl Mahmuti Pa e kuptuar përmbajtjen dhe fushën kuptimore të fjalës “FE”, ka rrezik të madh të interpretohet gabimisht shprehja “Feja e shqiptarit është shqiptaria”. Në shkrimet paraprake solla argumente që dëshmojnë se mohimi i historisë, i gjuhës, i kulturës dhe i personaliteteve kombëtare shqiptare ishte strategji e... Më shumë
Hilmi Haradinaj ty vdekja nuk të tretë por të fal përjetësinë
Shkruan: Jahja Lluka Sot të përcjellëm në botën e amshimit, por vepra jote e madhe do jetojë sa të këtë frymë shqiptari. Nga pragu i shpisë sate u rritën trima e dolën heroj, të cilët ti si baba i frymëzove me urti e atdhedashuri, e atëherë kur kohrat e... Më shumë
Kosova duhet të pastrohet nga Hoxhallarët Turko-Serb-Arab si Bedri Bytyqi
Deklarata e të vetquajturit Hoxhë Bedri Bytyqi për varrimin e babait të kryeministrit Ramush Haradinaj, Hilmi Haradinaj, përbën skandalin dhe ofendimin më të madh kombëtar që mund ta bëjë një klerik religjioz. Modeli i hoxhallarëve terroristë që fshihen me mbiemra shqiptarë si ky kriminel me emrin Bedri Bytyqi, është... Më shumë
Nga Llapi deri tek yjet dhe prapa
Jakup Abrashi respektohet si një prej trajnerëve më të mirë që e ka pasur Kosova ndonjëherë. Mirëpo, po i njëjti Abrashi ka qenë përgjithmonë temë e një shakaje të madhe.Fadil Vokrri, një djalosh i ri i talentuar nga Llapi i Podujevë e kishte shkuar në Trepçë, ekip që luante... Më shumë
Jo dialog pa liberalizim

Jo dialog pa liberalizim

Opinione 8 June, 2018, 11:23

Nga: Imer Mushkolaj Do të ishte vetëvrasje politike që dialogu të vazhdojë pa heqjen e vizave. Kjo është më e pakta që Kosova mund ta kërkojë nga BE. Edhe ashtu gjithçka ka shkuar në favor të Serbisë. Qytetarët e Kosovës nuk mund të mbeten edhe më tutje peng as... Më shumë
“Vllau Erdogan”, si një pengesë drejt Brukselit?
Andi Bushati Një intervistë e zakonshme e Edi Ramës në “France 24”, ka përzierë në mënyrë artificiale në Shqipëri emrin e Erdoganit me atë të rrugës së vendit drejt hapjes së negociatave. Një pjesë po përpiqen ta shesin miqësinë e kryeministrit shqiptar me sulltanin e ri të Ankarasë, si... Më shumë
Rrugëtimi drejt rikthimit

Rrugëtimi drejt rikthimit

Opinione 26 May, 2018, 11:52

HALIL MATOSHI Vizita e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj në Vatikan dhe takimet, së pari me Sekretarin e shtetit, Kardinalin Pietro Parolin, e pastaj edhe me Atin e Shenjtë Papa Françeskun, është një moment kthese për Kosovën dhe rrugën e saj të vërtetë euroatlantike. Kryeministri kërkoi njohje... Më shumë