Një sy gjumë gjatë ditës, ju bën më të lumtur
Është fakt i njohur se gjumi ofron shumë përfitime shëndetësore, duke filluar nga rritja e produktivitetit e deri te mbrojta nga sëmundjet e zemrës. Por, tani shkencëtarët kanë zbuluar se gjumi na ndihmon edhe të jemi më të lumtur. Hulumtimet e mëhershme kanë treguar se gjumi 30-minutësh e bën... Më shumë
Avancon beteja kundër kancerit, zbulohen dritat fluoroshentë që detektojnë viruset
Ishte një operacion i zakonshëm për të hequr një tumor – derisa mjekët fiknin dritat dhe gjoksi i pacientit filloi të shkëlqente. Një vend mbi zemrën e tij shkëlqeu rozë purpur. Një tjetër shkëlqeu në një mushkëri. Ato ishin kancere të fshehura të zbuluara me ngjyrë fluoreshente, një përparim... Më shumë
Këto janë ushtrimet e përsosura për femrat
Kur shkojmë në palestër, interesohemi të provojmë të gjitha llojet e ushtrimeve. Por, më e mira do të ishte të selektojmë ato që na duhen për trupin tonë, transmeton Indeksonline. Në videon e mëposhtme gjeni ushtrime enkas për formësimin e këmbëve dhe vitheve. Trajnerja e njohur sqaron sa kohë... Më shumë
Mungesa e gjumit shkatërron lëkurën tuaj, ja arsyeja
Mungesa e gjumit të mirë mund të shkatërrojë jetën tuaj seksuale, t’ju bëjë më pak produktiv në punë dhe të rrisni nivelin tuaj të stresit. Ka shumë arsye për t’u dhënë përparësi gjumit tuaj, në thelb dhe ende ne qëndrojmë deri në orën 3 të mëngjesit kur dimë që... Më shumë
Arsyet pse duhet të flini të zhveshur
Tradhtoni pizhamet, hiqni të gjitha rrobat dhe fleni krejtësisht lakuriq. Sot është Dita Botërore e Gjumit, dita ku i festojmë mrekullitë e gjumit dhe mësojmë si të përfitojmë më shumë nga ai. Por një nga ndryshimet më të thjeshta që mund t’i bëjmë për të përfituar nga gjumi është... Më shumë
Shifra alarmante, 2458 raste me grip vetëm javën e fundit
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike gjatë mbikëqyrjes permanente të sëmundjeve ngjitëse në Kosovë, përmes sistemit të mbikëqyrjes të situatës epidemiologjike në raportin e sotëm përmbledhës ka konstatuar rënie të rasteve të gripit sezonal nën pragun epidemik. Nga 1 tetori i vitit 2017 deri më 16 mars në Institutin Kombëtar... Më shumë
Ushqimet që ju shkaktojnë pagjumësi
Shpesh, gjatë gjithë ditës, kujdesemi se sa dhe çfarë hamë, andaj mbrëmja na lë të gatshëm që të bëjmë një “shkelje” të caktuar. Megjithatë, nëse vuani nga pagjumësia, këto ushqime mos i konsumoni në mbrëmje: Drithëra Ato shpesh përzihen me qumësht dhe ne sjellim shumë tryptofan në trup. Tryptofan... Më shumë
Ju rrah zemra shpejt? Ja si ta ngadalësoni sa hap e mbyll sytë
Ju ndodh shpeshherë që të fitoni sulme të të rrahurave të shpejta të zemrës? Kjo është një gjendje që ju ndodh njëjtë, si meshkujve po ashtu edhe femrave, të të gjitha moshave. Në vijim ju paraqesim disa mënyra të thjeshta që mund t’i aplikoni për m pak se një... Më shumë
Kjo duhet të jetë gjatësia mesatare e fëmijës nga mosha 2-10 vjeç (FOTO)
Edhe pse gjatësia në përgjithësi është çështje gjenetike, sipas një studimi, 19% e fëmijëve nën 5 vjeç ishin të shkurtër për moshën dhe 11% ishin shumë të shkurtër. Arsyeja? Kequshqyerja. Ndërkohë, të qenurit nën peshë për moshën, që reflekton kequshqyerjen akute, prek 9% të fëmijëve nën 5 vjeç, ndërsa... Më shumë
Ja si duhet të veproni kur thoi i gishtit ju ka hyrë në mish
Thoi i gishtit të këmbës ju ka hyrë në mish? Mos u bëni merak, është një shqetësim që i prek gati të gjithë njerëzit, por që ndonjëherë bëhen shumë të dhimbshme. Thoi i hyrë në mish mund të ndodhë në çdo gisht, por janë më të zakonshme në gishtin... Më shumë