Këtë vit, Kosova regjistroi pesë raste të reja me virusin HIV
Në gjithë botën, të shtunën u shënua Dita Ndërkombëtare e HIV/AIDS-it. Rasti i parë i HIV/AIDS-it në Kosovë, ishte raportuar në vitin 1986. Prej asaj kohe deri më tani, në Kosovë janë raportuar 119 raste. Prej tyre, 71 janë me AID-s dhe 48 me HIV infeksion. Në bazë të... Më shumë
HIV/AIDS, 1200 të infektuar. Vetëm këtë vit, 92 raste
Që prej vitit 1993, kur edhe u diagnostikua rasti i parë i prekur me HIV/AIDS në Shqipëri, janë regjistruar 1195 persona të infektuar. Ndonëse Shqipëria mbetet një vend me prevelancë të vogël, shqetësues është fakti i diagnostikimit në kohë të personave të prekur nga virusi vdekjeprurës. Vetëm gjatë vitit2018... Më shumë
Diabeti: Mitet dhe faktet rreth sëmundjes, sipas “Newsweek”
Nga Claire Rostron Organizata Botërore e Shëndetësisë, vlerëson se numri i njerëzve me diabet në mbarë botën është 422 milionë. Midis viteve 1980- 2014, numri i njerëzve me këtë sëmundje pothuajse u 2-fishua. Pavarësisht prevalencës së lartë të sëmundjes, shpesh ajo keqkuptohet. Ja cilat janë disa nga keqkuptime më... Më shumë
Tre ushqime që pastrojnë rrënjësisht mushkëritë
Ruajtja e shëndetit të mushkërive dhe funksioneve të tyre është thelbësore. Mushkëritë e shëndetshme garantojnë që i gjithë organizmi të ushqehet siç duhet me oksigjen. Ushqimet luajnë një rol kryesor për mirëqenien e këtij organi. Barishtet, hudhra, agrumet, frutat e pyllit dhe xhenxhefili janë ndër ushqimet më të rekomandueshme... Më shumë
Kosovë, 47 të vdekur nga AIDS-it
Në Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike u shënua Dita Botërore e HIV dhe AIDS, nën moton “Dije gjendjen tënde”, ku u tha se Kosova klasifikohet si vend me shkallë të ulët të epidemisë, por me potencial të rritjes. Po ashtu u tha se HIV dhe AIDS vazhdon të konsiderohet... Më shumë
Vendosen shtretër të rinj edhe në Klinikën e Ortopedisë të QKUK’së
Gjatë ditës së sotme janë ndërruar shtretërit edhe në Klinikën e Ortopedisë në QKUK. Në këtë klinikë, shtretërit nuk ishin ndërruar nga viti 1981. Madje, si pasojë e shtretërve të vjetër, në këtë klinikë dje janë rrëzuar dy pacientë pasi ata janë thyer. Lajmin për ndërrimin e shtretërve të... Më shumë
Disa këshilla për flokë të shëndetshme
Të gjithëve u pëlqen që të kenë flokë forta dhe të shëndosha. Më poshtë disa këshilla për rritjen e flokëve: Kujdes me ngjyrosjen e flokëve, ngjyra e tepërt dëmton dukshëm flokët, Mos i lani flokët shpesh sepse kështu dëmtoni yndyrën natyrale, Ushqehuni mirë dhe shëndetshëm, Shmangni pajisjet që nxehin... Më shumë
Hiqni dorë prej sheqerit duke ndjekur këto pesë zakone
“Konsumoni më pak sheqer”, mund të jetë një këshillë e lehtë për t’u dhënë, por shumë e vështirë për t’u zbatuar. Megjithatë ekzistojnë mënyra që do t’ju ndihmojnë shumë të ulni konsumin e sheqerit të panevojshëm në trupin tuaj. Në fund të fundit, jeni ju që vendosni se çfarë... Më shumë
Në QKUK ende ka gjëra për tu rregulluar
Ndonëse, po flitet vazhdimisht për rinovime, shtretër të ri e pastërti në QKUK, në Klinikën Gjinekologjike ende ka gjëra për tu rregulluar. Një familjar i një pacienti në këtë klinikë është ankuar për kushtet. Siç shihet në këto foto, shtretërit janë me njolla, ndërsa edhe drita është gati për... Më shumë
Dy ushqime për shëndet më të mirë të mushkrive
Mushkëritë luajnë një rol thelbësor në sistemin e frymëmarrjes. Ato marrin oksigjenin dhe filtrojnë jashtë organizmit toksinat. Ruajtja e shëndetit të mushkërive dhe funksioneve të tyre është thelbësore. Mushkëritë e shëndetshme garantojnë që i gjithë organizmi të ushqehet siç duhet me oksigjen. Fistikët Fistikët janë shumë të rëndësishëm për... Më shumë