Shqipëria fjala e dytë më e kërkuar nga italianët në Google për turizmin
Sardenja në vend të parë, ndërsa Siçilia në vend të tretë, por mes këtyre të dyjave ndodhet surpriza, Shqipëria, në podiumin e destinacioneve turistike më të kërkuara nga italianët në motorin e kërkimit Google për vitin 2018. Sigurisht si çdo vit, turistët italianë preferojnë vendin e tyre, por këtë... Më shumë
Kryemadhi-anëtarëve të LSI: Hidhni kartat e anëtarësisë, dilni në protestë
Gjatë një takimi me strukturat e LSI në Tiranë, kryetarja Monika Kryemadhi i ka bërë thirrje anëtarëve të LSI që të hedhin kartat e anëtarësisë dhe të dalin në protestë në mbështetje të studentëve. Gjatë fjalës së saj ajo tha se ndihet mëkatare që nuk ka bërë asgjë më... Më shumë
Rama shfajësohet për tarifat ndaj studentëve, paralajmëron rishikimin e autonomisë së universiteteve
“Protesta është shuplakë për qeverinë, por kjo protestë lidhet me ju. Studentët nuk e dinë se nga burojnë tarifat”. Kështu u shpreh Edi Rama në një takim me rektorët dhe dekanët e universiteteve. “Mos u fshihni dhe merrni përgjegjësitë në një situatë kur përgjegjësia është shumë e qartë. Nëse... Më shumë
Studentët grisin logot e 3 partive, valëvisin flamurin kuqezi
Në 10 ditë protestë studentore ka pasur zëra për përçarje, infiltrim të forumeve rinore të partive, kontroll nga opozita, mazhoranca apo forca të treta, por me aktin që kanë ndërmarrë sot duke u bashkuar përpara Parlamentit dhe më pas drejt Kryeministrisë, studentët i kanë treguar shqiptarëve forcën e vërtetë... Më shumë
Vazhdon protesta e studentëve, sot zhvendosen para Kuvendit
Studentët protestuan ditën e mërkurë në dy fronte, ndërsa këtë të enjte duket se do t’iu shtohet edhe një i tretë. Zhvillimi i seancës plenare të Parlamentit do t’i zhvendosë protestuesit para ndërtesës së Kuvendit të Shqipërisë. Dhjetëra studentë kanë qëndruar edhe në mbrëmje para Kryeministrisë dhe Ministrisë së... Më shumë
Rama: Një tjetër ditë e humbur
Kryeministri Edi Rama e konsideroi të sotmen si një tjetër ditë të humbur “me arsyen e mosarsyes”, duke iu referuar protestës së studentëve. “Një tjetër ditë e humbur me arsyen e Mosarsyes: Kam kërkesa po s’dua të flas për to, prandaj m’i plotëso! Kështu funksionon në Klinikën e Doktorreshë... Më shumë
Studentët shtojnë një kërkesë: Të hiqen procedimet penale
Studentët e universiteteve publike vijojnë të refuzojnë ftesat e përsëritura të kryeministrit Edi Rama për dialog, në mënyrë që të gjendet zgjidhje për 8 kërkesat e tyre. Por, krahas pikave të renditura prej ditësh, të rinjtë kërkojnë që të hiqen procedimet penale për 25 personat që po hetohen për... Më shumë
Protesta, Kryeministria shton sigurinë
Frika nga zhvendosja dhe përshkallëzimi i protestës së studentëve bëri që pranë kryeministrisë të dislokohen qindra forca policie. Në lidhje me situatën, për më shumë se dy orë gjatë paradites së të martës, në kryeministri ishte i pranishëm edhe ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj. Uniformat blu i druhen zhvillimeve... Më shumë
Rama: Vazhdoni protestën sa të doni, por…
Kryeministri Edi Rama reagoi në Facebook ndaj protestës masive të studentëve. Reagimi i plotë i Edi Ramës Të dashur protestues, ‪Kjo s’është një lojë force, as një lojë kungulleshkash dhe as një lojë e ka kush e ka. Vazhdojeni protestën sa të doni, po ngrini urën e komunikimit me... Më shumë
Sot protestë masive e studentëve, afati i fundit ndaj qeverisë
Studentët kanë paralajmëruar për sot protestën më masive të tyre. Në orën 10:00, studentë nga të gjitha fakultetet do të nisin marshimin drejt Ministrisë së Arsimit. Gjithashtu, studentët kanë ftuar edhe gjimnazistë e qytetarë të thjeshtë që t’i bashkohen protestës. Ora 16:00 është afati i fundit që studentët i... Më shumë