BE-ja me kritika drejt Facebook dhe Twitter
Propozimet e paraqitura deri tani nga Facebook dhe Twitter për KE-në janë ende të pamjaftueshme. Pikat e rëndësishme të kërkuara nga unioni këto kompani i kanë marrë parasysh vetëm pjesërisht, ku theksohen procedurat për bllokimin e përmbajtjeve dhe të llogarive të përdoruesve ku ndeshen problemet më të mëdha. Komisionerja... Më shumë
Dy gjigandët e kriptovalutave pësojnë rritje drastike
Pas një rënie të thellë për disa javë, monedhat virtuale Bitcoin dhe Ethereum janë rikthyer bukur mirë drejt ngritjes së çmimit për monedhë. Bitcoin ka vazhduar me një ngritje prej 19.87 përqind, ndërsa monedha tjetër është ngritur për 10.48 përqind, transmeton Forbes. Çmimi momental i monedhës së Bitcoin është... Më shumë
Bie Snapchat, shkaku i ndryshimeve në dizajn
Rrjeti social Snapchat ka rënë për shkak të një aplikacioni i cili ka dështuar të funksionoi Në fillim ishte menduar se përdoruesit e kësaj media sociale do të përballen me ndonjë ndryshim, por nuk ka ndodhur kështu. Përdoruesit e këtij rrjeti social sonte ishin në ankth për shkak të... Më shumë
Kosova këtë 10 vjetor e feston me një milion përdorues të Facebook-ut
Agjencia e mediave sociale “Hallakate”, ka publikuar një info-grafike në të cilin ka paraqitur të dhënat e qytetarëve të Kosovës, që përdorin rrjetet sociale, konkretisht Facebook-un. Sipas info-grafikës, përcjell Telegrafi, Kosova këtë 10 vjetor e feston me 1,000,000 përdorues, të Facebook-ut. Ndërsa, moshat 18 deri 24, janë frekuentuesit më... Më shumë
Si ta ristartoni iPhone 8

Si ta ristartoni iPhone 8

Teknologji 17 February, 2018, 8:48

Nëse ndodhë që përderisa jeni duke e përdorur iPhone 8, bllokohet dhe për ndonjë arsye ndalon e nuk funksionon, atëherë më poshtë do të gjeni një mënyrë të lehtë se si ta ristartoni atë. Klikoje një herë butonin zëri Larte “Volume Up”. Kliko dhe lëshoje shpejtë zëri Poshte “Volume... Më shumë
Këshilla se si të përdonin iPhonin (Video)
“Mashable” ka sjellur disa këshilla për përdoruesit e iPhone. Me anë të një video, ju mund të ndiqni disa mënyra praktikimi të mobilit tuaj iPhone. Nga qasja e sigurtë e manipulimit, deri të pozita e mbajtjes së tij mund të shikoni në këtë video këshilluese./Indeksonline/ https://mashable.com/2018/02/15/reels-using-your-iphone-wrong-tips/?utm_cid=hp-r-1#b9gsJomeTZqY Më shumë
Google Chrome fillon bllokimin automatik të reklamave të bezdishme
Google lançoi të Enjten bllokuesin e reklamave në shfletuesin Chrome i cili është i dizajnuar për të parandaluar reklamat e bezdishme. Vitin e kaluar kompania ndërmori një sërë masash për të përmirësuar eksperiencën e përdoruesit në ueb duke bllokuar luajtjen automatike të videove. Reklamat e bezdishme do të përcaktohen... Më shumë
F1 prezanton veturën më të re që do të garojë këtë vit
Është prezantuar një tjetër makinë që do të garojë në Botërorin e këtij viti të Formula 1. Në Londër është zbuluar Williams FW41, në praninë e drejtorit teknik Paddy Lowe, stafit dhe pilotëve Lance Stroll dhe Sergey Sirotkin. Shefi i skuadrës, Claire Williams ka deklaruar: “Kemi disa muaj që... Më shumë
Corbellati, vetura që arrinë shpejtësinë 500 km/h
Një motor i fuqishëm V8 prej 9 litrash dhe 1800 kuaj fuqi e bëjnë Corbellati Missile kandidate për makinën më të shpejtë në botë. Corbellati është një markë e re italiane, me seli në Tenerife të Spanjës, që do të debutojë në Sallonin e Gjenevës (8-18 mars) me një... Më shumë
Samsung lanson orën e mençur e cila matë tensionin e gjakut (foto)
Shumë orë të mençura mund të masin të rrahurat e zemrës, por pak prej tyre e masin edhe tensionin e gjakut. Kjo për shkak se për këtë proces kërkohen pajisje të veçanta. Një patentë e re ka treguar se Samsungu ka gjetur mënyrën për matjen e tensionit të gjakut... Më shumë